Смокините - тайният източник на енергия

Сладки, вкусни и едни от най-предпочитаните плодове за гурме изкушения. Смокините са изключително хранителни и имат много ползи за здравето. Макар и сезонни плодове, можем да ги имаме през цялата година в сушена форма. С високо съдържание на фибри, витамини K, B и минерали като фосфор, калций, желязо и магнезий смокините са един от най-интересните и полезни плодове.

В статия в електронното издание e-zdravey.com е описано хранителното съдържание на смокините:

В 100 грама пресни смокини има 74 ккал, а в 100 грама сушени - 250 ккал. Внимавайте да не прекалявате с количеството сушени смокини, което изяждате.
Сушените смокини имат умерен към висок гликемичен индекс (61) и висок гликемичен лоудинг (30).

Смокините са полезни за сърцето, мозъка и метаболизма
Photo by robyn randolph on Unsplash


Смокините съдържат пектин. Той е изключително полезен за храносмилателната система. Тези разтворими фибри помагат за намаляване на натрупването на холестерол в организма. Яденето на смокини води и до по-добър метаболизъм.

Хипертонията може да възникне, когато има повече прием на натрий и ниско ниво на калий в тялото. Смокините са с ниско съдържание на натрий и с високо съдържание на калий и по този начин помагат за предотвратяване на хипертония.

Сушените смокини съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини, заедно с фенол. Те са полезни за предотвратяване на коронарни сърдечни заболявания. Яжте смокини за здраво сърце. 

Смокините също са добър източник на калций, което е добре за укрепването на костите. Тъй като са богати на калий, те помагат за регулирането на кръвната захар. Това е от полза за хора, които са диабетици и имат проблеми с кръвната захар. Също така, хората, чиито начин на хранене е с повече натрий, може да страдат от пикочни загуби на калций. Високото съдържание на калий в смокините помага за предотвратяване на това.

Яденето на смокини е ефективен лек за лечение на болки в гърлото. Това се дължи на високото им съдържание на клей.

Photo by Matthias Heil on Unsplash

Традиционно смокините също са били използвани за лечение на полова слабост. За да бъдат лековити,  трябва да бъдат накиснати 2-3  в мляко за една нощ и да се ядат на следващата сутрин. Тъй като смокините съдържат желязо, те помагат в борбата с анемията.

Направете пресни смокини на каша и ги мажете на лицето си. Оставете да почива за около 10-15 минути лицето и отстранете кашата. Полезно е за акне и други пъпчици.

Яденето на смокини може да облекчи умората и да увеличи силата на мозъка също и да ви изпълни с енергия. По природа те не съдържат мазнини или холестерол, но притежават голямо количество фибри, то те са идеална храна за тези, които се опитват да намалят от теглото си. В същото време тези сочни плодове имат по-високо минерално съдържание от останалите плодове. За да поддържате стройна фигура, внимавайте с количеството изядени смокини :)

Коментари

Популярни публикации