До 500 падащи звезди на час - августовския звездопад за 2017г.

Едно от най-неустоимите преживявания на августовското море е традиционния звездопад. Усещането да лежиш на плажа малко преди полунощ, морето да пее своята песен, а отгоре звездния купол ти напомня, че си част от Вселената - незабравимо. Дали ще си пожелаете нещо или просто ще се наслаждавате на приказната гледка - и двете ще ви накарат да се усмихнете. Ако сте на морския бряг (разбира се може и в планината) не пропускайте това преживяване - зарежда с мечти за цяла година напред. 

До 500 падащи на час звезди ще могат да преброят романтиците във вечерта на 12 август - пише сайтът tvn.bg, Това ще е пикът на традиционният августовски звездопад Персеиди.


Photo by Luke Palmer on Unsplash

През 2017г. небето се очаква да представи най-ефектното представление с атмосферни фойерверки, като земята ще премине по-близо до пътя на кометата, създавайки най-ослепителния метеоритен поток за тази година. 

Очаква се звездопадът да е 5 пъти по-ярък,

отколкото е бил в предишни години.

Според астрономите условията за наблюдение тази нощ ще са добри. Необходимо е обаче да намерим място, по-далече от градските светлини.

Персеидите са един от най-забележителните метеорни потоци, характерен за периода от 25 юли до 17 август. Наричали са ги още „Оръжието на Сен Лоран”, тъй като датата на максимума съвпада с деня на този светец. Това безспорно е един от най-известните потоци, който астрономите-любители всяка година очакват с нетърпение.

Персеидите са синкаво-бели и понякога жълтеникави. Те са сред най-бързите метеори – движат се с около 60 км/сек. Средно ще се наброяват около 100 метеора на час. Скоростта им е много голяма, поради което по-малките ще останат почти незабележими, а по-едрите ще се наблюдават в продължение на 1-2 секунди.

Метеорният поток Персеиди е известен на човечеството от около 2000 години. Първите споменавания за него са в китайски исторически анали, които датират от 36 г., когато „над 100 метеора изгорели в небето“.

Официално за откривател на ежегодния метеорен дъжд обаче е смятан белгийският математик, астроном и метеоролог Адолф Кетле, който съобщил за това зрелище през август 1835 г.

Photo by Diego PH on Unsplash

Коментари

Популярни публикации